Çokollatë e ëmbël dhe aromatike
Përbersit:
  • 300 g çokollatë zezë për gatim
  • 1 filxhan i vogël kafe e fortë e zezë
  • 5 vezë
  • 3 lugë sheqer vanilje
  • 125 g ajkë e ftohur
  • 50 g sheqer

Përgatitja:

Çokollata copëtohet, bashkë me kafenë shkrihet në avull, hiqet nga zjarri. Të bardhat e vezëve ndahen dhe lihen anash, ndërsa të verdhat miksohen me sheqerin e vaniljes, bëhen një shkumë. Nga të bardhat dhe sheqeri i miksuar bëhet shkuma. Ajka e ftohur miksohet, bëhet një krem i fortë.

Të verdhat e rrahura të vezëve qiten në masën e çokollatës dhe përzihen mirë, i shtohet edhe kremi dhe, para se të forcohet, shpejt dhe me themel kjo masë përzihet mirë, që të homogjenizohet.

Kujdesshëm i shtohet edhe shkuma e të bardhave të vesë. Masa e fituar qitet në qese që shërben për zbukurim dhe e tëra shtrydhet nëpër gota.
Para se të shërbehet, gotat duhet të mbahen së paku 3 orë në frigorifer.